AWARD OF DISTINCTION
Dave Goode
Charlotte Melchers
Sherm Schraft
Mike Botti
Danny Churchhill

USA Water Ski Foundation and Hall of Fame

HALL OF FAME







The purpose of the Water Ski Hall of Fame shall be to honor and perpetuate the names and accomplishments of skiers, pioneers, and officials whose dedication and competitive achievements at National and International levels have brought lasting fame to the sport of water skiing. Permanent archives shall be established and maintained for the collection and display of memorabilia related to the lives and accomplishments of those selected for induction in the Water Ski Hall of Fame and others who have participated in the sport through the years.

Hall of Fame Nomination Information

Award of Distinction Information

Award of Distinction Nomination Form

 

RSVP for the 2014 Hall of Fame Ceremony


water ski hall of fame and museum
Preserve the history of your sport
Make a gift today to the
USA Water Ski  Foundation
YOU CAN MAKE A DIFFERENCE!

1993

William P. Barlow Jr., Oakland, CA
Tommy Bartlett, deceased
Cindy Todd, Pierson, FL

1994

Al Tyll, Boynton Beach, FL
Karin Roberge Woodson, Melbourne, FL

1995

Lisa St. John, Orlando, FL
Larry Penacho, Jamul, CA

1996

Skip Gilkerson, Maryville, TN

1997

C.W. Lowe, Winter Haven, FL
Carole Lowe, Winter Haven, FL

1998

Mike Osborn, Winter Haven, FL
Alan Kempton, Tampa, FL

1999

Lori Powell-Drell, Cummings, GA
Jeffry Armstrong, Granada, MS

2000

Deena Brush Mapple, Orlando, FL
Mike Seipel, Atlantis, FL

2001

Sammy Duvall, Orlando, FL

2002

Mike Avila, Pacifica, CA
Jennifer Calleri, Winter Haven, FL

2003

Camille Duvall-Hero, New York, NY

2004

Tory Baggiano, Alexandria, VA

1982

Willa Cook, Deleon Springs, FL
Ralph Samuelson, deceased
Richard Pope Sr., deceased
Chuck Stearns, Huntington Beach, CA
Dan B. Hains, deceased
Charles R. Sligh Jr., deceased
Liz Allan Reid, Godfrey, IL

1983

Jack Andresen, deceased
Bruce Parker, deceased
Leland G. Sutherland, deceased
William P. Barlow Sr., deceased
Don Ibsen, deceased

1984

Charles Tilgner, deceased
Fred Wiley, deceased
Warren Witherell, Bolton Landing, NY

1986

Wayne Grimditch, Lighthouse Pt., FL
Barbara Cooper Heddon, Haines City, FL

1987

Mike Suyderhoud, Redding, CA
Joe Cash, deceased

1988

Ricky McCormick, Winter Haven, FL

1989

William D. Clifford, deceased
Richard D. Pope Jr., deceased

1990

Jack Walker, deceased

1991

Linda Leavengood Giddens, Eastman, GA
George Blair, Winter Haven, FL

1992

Stew McDonald, deceased
Nancie Rideout Robertson, deceased


2005

Dave Reinhart, Defiance, OH

2006

Bob LaPoint, Truckee, CA
Carl Roberge, Bellingham, WA

2007

Scotty Clack, Winter Haven, FL
Britt Larsen-Kovak, Cambridge, Ontario
Tawn Larsen-Hahn, Southport, CT

2008

Marsha Fitzgerald, Concord, NC
Kris LaPoint, Orlando, FL

2009

Lucky Lowe, Lake Alfred, FL
Lynn Novakofski, Winter Haven, FL

2010

Darin Shapiro, Orlando, FL

2011

Debbie Nordblad, Claremont, CA
Ron Scarpa, Winter Haven, FL

2012

Wade Cox, Orlando, FL
Sherri Slone, St. Francisville, LA

2013

Kristi Overton
Jim Grew
Cory Pickos

2014

Cheryl Orloff